Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

26 lutego 1997 | Moja Kariera | EB

Informacje

Zbiorowym układom pracy poświęcono cały, jedenasty rozdział Kodeksu pracy. Jeśli liczyć rozbudowany podczas ostatniej nowelizacji do 30 pozycji artykuł 241 k. p. wydaje się, że układy zbiorowe są jednym z lepiej uregulowanych zagadnień. Kodeks pracy nie wyczerpuje jednak wszystkich spraw, bo w Ministerstwie Pracy przygotowywana jest kolejna ustawą regulująca te kwestie -- Kodeks zbiorowych stosunków pracy.

Z informacji uzyskanych w Państwowej Inspekcji Pracy, której zadaniem jest rejestrowanie zakładowych układów zbiorowych, wynika, że większość zgłaszanych do rejestracji układów powiela jedynie przywileje, jakie przysługują pracownikom z mocy kodeksu pracy. Natomiast z badań opinii publicznej przeprowadzonych na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że i tak co czwarty pracownik nie ma pojęcia, czy w jego zakładzie pracy jest jakiś układ zbiorowy, czy go nie ma.

Na wypadek śmierci

Układ zbiorowy pracy zawierają ze sobą dwie strony -- pracodawcy i związki zawodowe. Polskie przepisy rozróżniają dwa rodzaje tego typu dokumentów -- układy ponadzakładowe i zakładowe. Te pierwsze dotyczą wielu zakładów pracy, najczęściej z tej samej branży. Do ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1005

Spis treści
Zamów abonament