Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeci filar Unii Bankowej

18 kwietnia 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Fotorzepa

Dyrektywa regulująca od 2014 r. systemy gwarantowania depozytów w Unii Europejskiej nie została w pełni wdrożona przez wszystkie państwa – pisze była komisarz UE.

Danuta Hübner

Konsekwencją utworzonej w 2012 r. Unii Bankowej miała być likwidacja związku między potencjalnym kryzysem w sektorze bankowym i zadłużeniem publicznym. Ewentualne kryzysy bankowe nie przekształcałyby się w kryzys fiskalny. Wprowadzone rozwiązania mają szczególne znaczenie dla banków prowadzących działalność transgraniczną, zarówno w sferze ich nadzoru, jak i uporządkowanej likwidacji oraz restrukturyzacji. Podjęty plan działań zmierzających do utworzenia Unii Bankowej zakładał stworzenie trzech jej filarów: jednolitego europejskiego nadzoru, jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz jednolitego system gwarantowania depozytów.

Pierwsze dwa filary zostały wprowadzone w życie. Jednolity mechanizm nadzoru zaczął obowiązywać w 2014 r., od kiedy bezpośredni nadzór nad dużymi bankami objął Europejski Bank Centralny, który koordynuje też działania nadzorujące mniejsze instytucje finansowe. Rada ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (ang. Single Resolution Bard – SRB) rozpoczęła działalność w styczniu.

Pomysł wspólnego systemu gwarantowania depozytów wynika z zasady ubezpieczania depozytów na tym samym poziomie, na jakim działa nadzór. Doświadczenia kryzysu uzasadniają także potrzebę asekurowania krajowych systemów zabezpieczenia depozytów na wypadek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10423

Wydanie: 10423

Spis treści
Zamów abonament