Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiara w sprawiedliwość

30 kwietnia 2016 | Plus Minus | Konrad Kołodziejski
Fot. Keith Bedford
źródło: Bloomberg News
Fot. Keith Bedford

Nic dziwnego, że wielki zachłanny kapitał sprzymierzył się z liberalną częścią lewicy. Zarówno wielki kapitał, jak i liberalna lewica odrzucają przecież wszelkie moralne ograniczenia.

"Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy" – te słowa wypowiadane przez kapłana podczas konsekracji stanowią jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej. Jej istotą jest bowiem dzielenie się. Dzielenie się sobą samym i wszystkim, co posiadamy, z innymi ludźmi. Nakaz dzielenia się, aby nie pozostawiać nikogo w potrzebie, jest więc trwale wpisany w chrześcijaństwo.

Ten religijny imperatyw przez setki lat kształtował zasadę sprawiedliwości społecznej w obrębie cywilizacji łacińskiej. Stał się też podstawą konserwatywnego myślenia o człowieku i jego powinnościach wobec wspólnoty.

Tymczasem się przyjęło, że sprawiedliwość społeczna, bo do tego sprowadza się w praktyce nakaz dzielenia się, jest wynalazkiem lewicy. Ulegliśmy w ten sposób oświeceniowemu mitowi, który wbito nam do głów, że dopóki nie wybuchła rewolucja francuska, dopóty na świecie panowały wyzysk i niewolnictwo, a świat wegetował w mrokach wojen, chorób i zabobonu.

Dopiero potem wielkim wysiłkiem ruchów lewicowych udało się pokonać powszechną niesprawiedliwość i zbudować nowe społeczeństwo, czego owoce możemy zbierać do dziś – wolni i znacznie bardziej syci niż nasi pradziadowie.

Wszystko ładnie, tyle że to nieprawda. A w każdym razie nie cała prawda.

Silna władza i zasady

Społeczeństwo sprzed epoki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10434

Wydanie: 10434

Zamów abonament