Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaguar Kalisza czy moherowy beret

30 kwietnia 2016 | Plus Minus | Joanna Bojańczyk
Czy quasi-sarmacki Janusz Korwin-Mikke mógłby być uosobieniem stylu polskiej prawicy?
autor zdjęcia: Roman Bosiacki
źródło: Fotorzepa
Czy quasi-sarmacki Janusz Korwin-Mikke mógłby być uosobieniem stylu polskiej prawicy?
Jolanta Kwaśniewska, ikona kawiorowej lewicy a la polonaise
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa
Jolanta Kwaśniewska, ikona kawiorowej lewicy a la polonaise

O naszym „lajfstajlu" decyduje nie gust, nie przynależność partyjna, ale średnia krajowa. To ona wpisuje nas w tłum i nie pozwala wystawać z szeregu. Ubieramy się podobnie i podobnie mieszkamy.

Postępowość połączona z upodobaniem do życia towarzyskiego oraz wyposażenia, którego ono wymaga". Tak francuska encyklopedia Petit Larousse określa termin „lewica kawiorowa", zaznaczając, że ten neologizm powstały w latach 80. XX wieku ma znaczenie pejoratywne. „Ktoś, kto podając się za socjalistę, zaprzecza wartościom, które z tą ideą się wiążą, a to oznacza hipokryzję " – uzupełnia Wikipedia.

Termin powstał w kręgach francuskiej lewicy i kierowano go do prezydenta François Mitterranda. Jednak jego zasięg terytorialny jest większy, bo ma swoje odpowiedniki w innych krajach. Champagne socialist, chardonnay socialist – Wielka Brytania, limousine liberal – USA, Salonkommunist – Niemcy, radical chic – Włochy.

We Francji tak mówiono o byłej socjalistycznej kandydatce na prezydenta Segolene Royal, kiedy okazało się, że unika płacenia podatków, o Dominique'u Straussie-Kahnie, byłym szefie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, i jego żonie (obecnie już byłej) Anne Sinclair, córce marszanda milionera Paula Rosenberga. I o wielu innych.

A u nas? Jak funkcjonujący u nas podział na prawicę i lewicę wyraża styl życia tych ludzi? Jak się do tego mają jaguar Kalisza, rezydencje Kwaśniewskiego, workowate garnitury Kaczyńskiego, moherowe berety?

Ponurzy panowie, niewyjściowe panie

O uroku mody...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10434

Wydanie: 10434

Zamów abonament