Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadchodzi Moda na historię Polski

30 lipca 2016 | Plus Minus | Michał Płociński
Powstanie Warszawskie. Esesmani z brygady Dirlewangera w dniach rzezi na Woli
źródło: EAST NEWS
Powstanie Warszawskie. Esesmani z brygady Dirlewangera w dniach rzezi na Woli
autor zdjęcia: Jakub Szymczuk
źródło: materiały prasowe

Magdalena Gawin, wiceminister kultury | Projekt „Zapisy terroru" rusza już 5 sierpnia. Jego celem jest rozpowszechnienie na Zachodzie wiedzy o losach Polaków w czasach II wojny światowej, bo nie jesteśmy tam dziś w ogóle rozumiani.

"Plus Minus": Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego za kilka dni opublikuje pierwsze dokumenty w ramach internetowego repozytorium. Data nieprzypadkowa, bo to rocznica dokonanej podczas Powstania Warszawskiego przez Niemców rzezi Woli.

Magdalena Gawin, wiceminister kultury: Ludobójstwa na Woli; to jest duża różnica. Język powinien oddawać rzeczywistość, a jeśli ludzie są zabijani bez względu na przekonania polityczne, pochodzenie, płeć czy wiek, to jest to ludobójstwo. Udało nam się sprawdzić ponad pół tysiąca zeznań dotyczących tych tragicznych wydarzeń, przepisać je i uporządkować. Bo to nie jest tak, że gdzieś leżał cały korpus zeznań dotyczących ludobójstwa na warszawskiej Woli. One były rozproszone po bardzo różnych procesach. Nasi pracownicy musieli przejrzeć procesy, tom po tomie, wyeliminować powtórzenia, przepisać i opisać. Mrówcza praca.

Repozytorium ma być głównym elementem projektu „Zapisy terroru". Jak będzie ono działało?

Istnieją trzy wersje: przepisana, oryginalna i wersja angielska. Wersja przepisana służy do szybkiego wyszukiwania: użytkownik może szukać po nazwiskach zeznających, miejscach, zdarzeniach. Jest kilkanaście różnych tagów obejmujących także jednostki wojskowe, takie terminy, jak: egzekucje, tortury, bicie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10510

Wydanie: 10510

Zamów abonament