Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy przedsiębiorcy stosują pre-proporcję

28 listopada 2016 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Prewskaźnik ma zastosowanie, gdy zakupy są wykorzystywane zarówno w działalności gospodarczej, jak i do innych celów, a przypisanie wydatków w całości do tej pierwszej nie jest możliwe. W sektorze prywatnym w zasadzie nie występuje. doradca podatkowy

Sprzedaż własnych wierzytelności

- Czy w przypadku sprzedaży (własnych) wierzytelności „trudnych", spółka jest zobowiązana stosować prewskaźnik, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT?

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania lub sytuacje, które nie generują opodatkowania VAT, jak np. sprzedaż (własnych) wierzytelności „trudnych". Towarzyszą one działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu VAT, jednak ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 24 maja 2016 r., 1061-IPTPP1.4512.135.2016.2.RG; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 kwietnia 2016 r., ILPP1/4512-1-76/16-2/MD).

W związku ze sprzedażą (własnych) wierzytelności „trudnych", spółka nie jest zatem zobowiązana stosować prewskaźnik.

Kwoty z egzekucji

- Czy zwrot kosztów sądowych i egzekucyjnych, związanych z dochodzeniem należności od klientów i kontrahentów przedsiębiorcy z tytułu dostawy towarów lub świadczonych usług, obliguje przedsiębiorcę do stosowania przepisów o prewskaźniku z art. 86 ust. 2a - ust. 2h ustawy o VAT?

Otrzymany zwrot kosztów sądowych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10610

Wydanie: 10610

Spis treści
Zamów abonament