Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szerszeń Trumpa

03 grudnia 2016 | Plus Minus | Hubert Kozieł
źródło: AFP

Supergwiazdą amerykańskiej prawicy stał się Milo Yiannopoulos – brytyjski, katolicki gej o grecko-żydowskich korzeniach, który okazał się doskonałą bronią ofensywną na klan Clintonów, feministki i „regresywną lewicę".

Gdy w XVIII w. mieszkańcy Ameryki zbuntowali się przeciwko władzy monarchii zza oceanu, przyjacielem ich sprawy był brytyjski publicysta Thomas Paine. W swojej broszurze „Zdrowy rozsądek" wzywał on do przyznania mieszkańcom zbuntowanych stanów prawa do samostanowienia. Obecnie amerykański lud, ku przerażeniu „światłych elit" z obu stron Atlantyku, zbuntował się przeciwko swojemu establishmentowi i wybrał na prezydenta „strasznego populistę" Donalda Trumpa. I też ma popularnego, obrazoburczego, brytyjskiego publicystę jako orędownika swojej sprawy. Tym publicystą jest Milo Yiannopoulos, komentator serwisu Breitbart News i zarazem jedna z ikon amerykańskiej alternatywnej, niesentymentalizowanej prawicy, określanej czasem jako „alt-right".

O ile jednak Paine szokował ówczesny establishment swoimi republikańskimi i rewolucyjnymi sympatiami, o tyle Yiannopoulos szokuje współczesnych krytyką politycznej poprawności, feminizmu i antynarodowego globalizmu. Atak na te wciąż popularne wśród akademickich i politycznych elit idee przeprowadza on jednak z innych pozycji niż tradycyjna prawica. Milo jest bowiem zdeklarowanym, dumnym ze swojej orientacji gejem o grecko-żydowskich korzeniach wyznającym przy tym... katolicyzm. To osoba idealnie predysponowana do atakowania absurdów politycznej poprawności i doprowadzania „liberalnych pasożytów" do białej gorączki.

Milo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10615

Wydanie: 10615

Zamów abonament