Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak udziału strony w postępowaniu administracyjnym

20 grudnia 2016 | Administracja | Robert K. Adamczewski

Nie można uchylić decyzji z powodu stwierdzenia podstawy do wznowienia postępowania administracyjnego, z uwagi na to, że strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu, jeżeli nie ma pewności, że chce ona z tego prawa korzystać.

Jedną z kluczowych zasad postępowania administracyjnego jest zasada czynnego udziału stron w postępowaniu - art. 10 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.). W jej ramach strona może realizować wiele uprawnień procesowych określonych wyraźnie przepisami kodeksu (np. art. 78 § 1, art. 79 k.p.a.), natomiast w zakresie prawa do obrony ma uprawnienie do wypowiedzenia się przed wydaniem decyzji co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań (por. art. 81 k.p.a.).

Trzeba powtórzyć czynności procesowe

Generalnie brak czynnego udziału strony w postępowaniu przed organem I instancji powoduje, że postępowanie wyjaśniające obarczone jest taką wadą, że zachodzi konieczność powtórzenia czynności procesowych składających się na postępowanie wyjaśniające. Przykładowo może chodzić o sytuację, gdy w trakcie postepowania umiera jedna ze stron postępowania, a w postępowaniu nie brali udziału jej następcy prawni, czy też gdy organ nie zawiadomił o toczącym się postępowaniu wszystkich właścicieli działek objętych postępowaniem. Co do zasady w takiej sytuacji organ odwoławczy, ustaliwszy takie okoliczności sprawy, winien uchylić decyzję organu I instancji i przekazać sprawę temu organowi do ponownego rozpoznania.

Organ odwoławczy uchyla decyzję

Zwrócić jednak należy uwagę na treść art. 138 § 2 k.p.a., zgodnie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10629

Wydanie: 10629

Spis treści
Zamów abonament