Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka mapa nieba

20 grudnia 2016 | Nauka | k.k.

Międzynarodowy zespół astronomów, w którego skład wchodzą polscy badacze, stworzył trójwymiarową mapę Wszechświata sprzed 7 mld lat.

Przegląd nieba o nazwie VIPERS (VIMOS Public Extragalactic Redshift Survey) ma na celu badanie galaktyk, które znajdują się co najmniej 5 mld lat świetlnych od nas. Do jego wykonania użyto teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), do której Polska przystąpiła w 2015 r. Przegląd wykonywano multispektrografem VIMOS, na jednym z czterech 8,2-metrowych teleskopów VLT w Obserwatorium Paranal w Chile. Obserwacje prowadzono przez osiem lat, wykorzystując 500 godzin czasu obserwacyjnego teleskopu.

Uzyskane dane pozwoliły na wyznaczenie odległości i ustalenie własności fizycznych ponad 90 tysięcy galaktyk. Dzięki nowym danym naukowcy mogą zrozumieć, jak z upływem czasu zachodziła ich ewolucja – jak zmieniały się galaktyki różnych typów.

Poznanie rozmieszczenia galaktyk pozwala także odtworzyć rozkład ciemnej materii w tzw. wielkoskalowej strukturze Wszechświata, a nawet wyciągać wnioski na temat ciemnej energii.  —PAP Nauka w Polsce

Wydanie: 10629

Wydanie: 10629

Spis treści
Zamów abonament