Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat pozornych ograniczeń i dowolności

17 stycznia 2017 | Prawo | Michał Tomczak

Żyjemy w świecie prawa kodeksowego. Gdy czegoś nie ma w kodeksie, nie ma i w prawie

Bardzo wiele bardzo ważnych problemów nie doczekało się w prawie pracy żadnego uregulowania, choćby wzmianki czy sugestii. Dotyczy to m.in. coraz bardziej drażliwej sfery prywatności pracownika, czyli jego najbardziej fundamentalnych praw. Można czy też trzeba zadać proste pytanie: dlaczego tego nie uregulowano.

Otóż w zasadniczej mierze uniemożliwia to sam przedmiot regulacji prawa pracy, czyli stosunki pracy. To przedmiot regulacji odmienny niż np. regulacji prawa cywilnego. Prawo cywilne reguluje bowiem czynności prawne poszczególnych jednostek, działających niejako w pierwotnej, naturalnej postaci (spadki, zobowiązania) albo w rzeczywistości zakreślonej przez samo prawo (prawo rzeczowe). Regulacja ta jedynie w drodze analogii – nie zawsze z sensem – przenoszona jest na działanie osób prawnych. Ale te podmioty też są traktowane, z grubsza rzecz ujmując, jak ludzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10651

Wydanie: 10651

Spis treści
Zamów abonament