Miasta nasycone inteligencją
Przeludnienie, zanieczyszczenie środowiska i rosnące zużycie energii wymagają zastosowania nowych technologii BARBARA MEJSSNER
Dzięki nowym technologiom powstają miasta, w których coraz skuteczniej realizuje się ideę zrównoważonego rozwoju. Takie programy, jak Smart Nation w Singapurze czy w o wiele mniejszej skali Virtualna Warszawa, zmieniają metropolie w miejsca przyjazne dla ludzi i środowiska.
Według raportu ONZ w 2011 r. w miastach żyło 3,6 mld ludzi, ale w 2050 r. będzie ich już 6,3 mld. Wobec wielu problemów, z jakimi borykają się współczesne metropolie, takimi jak przeludnienie, zanieczyszczenie środowiska, rosnące zużycie energii czy starzenie się społeczeństwa, budowa inteligentnych miast staje się powoli koniecznością. Niektóre aglomeracje wyraźnie przodują pod względem wdrażania miejskich technologii.
Według rankingu firmy badawczej Jupiter Research pięć najbardziej inteligentnych miast świata w 2016 r. to: Singapur, Barcelona, Londyn, San Francisco i Oslo. Ocena została dokonana na podstawie 40 różnych wskaźników, obejmujących m.in. wykorzystywane technologie, transport, energię, zbierane dane.
1....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta