Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reakcja gospodarki na kryzys

30 stycznia 2017 | Ekonomia
Uczestnicy debaty towarzyszącej prezentacji raportu DNB Bank Polska i Deloitte Consulting zgodzili się, że potencjalny kryzys  na świecie uderzyłby także w polską gospodarkę.
źródło: materiały prasowe
Uczestnicy debaty towarzyszącej prezentacji raportu DNB Bank Polska i Deloitte Consulting zgodzili się, że potencjalny kryzys na świecie uderzyłby także w polską gospodarkę.
źródło: Rzeczpospolita

Polska wydaje się odporniejsza na zewnętrzne szoki niż dekadę temu, ale niektóre branże, np. handel detaliczny, mogą ucierpieć bardziej – wynika z raportu DNB Bank Polska i Deloitte Consulting. Anna Cieślak-Wróblewska

Nierozwiązane problemy ekonomiczne powodują wzrost napięć politycznych i społecznych, w efekcie sytuacja na świecie staje się coraz mniej przewidywalna, a skala wyzwań i globalnych ryzyk – bezprecedensowa w historii – ostrzegają eksperci DNB Bank Polska i Deloitte Consulting w raporcie „Kierunki 2017. Negatywne szoki gospodarcze. Stress-testy polskiej gospodarki w 2017 r.".

Konflikty polityczne

Napięcia polityczne widać zarówno w krajach demokratycznych, jak i quasi-demokratycznych czy wprost autorytarnych. Przykładem w tej pierwszej grupie jest chociażby rosnąca niechęć społeczeństw krajów tzw. starej Unii Europejskiej właśnie do samej idei UE. W efekcie proces dezintegracji UE został rozpoczęty i nie można wykluczyć, że to samo czeka strefę euro. Niepokój budzi też ryzyko wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. Globalne zagrożenie wiąże się z Turcją (która „szuka minionej świetności") czy Rosją (która marzy o imperium), a także z przemianami w strategii rozwojowej Chin (które coraz bardziej nastawiają się na ekspansję zewnętrzną).

Sytuacja ekonomiczna w analizowanych krajach (wśród członków UE wzięto pod uwagę pięć krajów o największych gospodarkach: Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Włochy i Hiszpanię) nie jest identyczna, ale widać kilka istotnych zbieżności, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10662

Wydanie: 10662

Spis treści
Zamów abonament