Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązki wykonawcy korzystającego z zasobów podmiotu trzeciego

11 kwietnia 2017 | Administracja | Patrycja Grodzka

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadziła nowe regulacje związane z weryfikacją podmiotów trzecich, na zasobach których zamierzają polegać wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Jednocześnie nałożyła na wykonawców i zamawiających obowiązki związane z przedkładaniem i weryfikacją dokumentów, dotyczących tych podmiotów, oraz ich ewentualnym wyjaśnianiem lub uzupełnianiem.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych („Pzp"), wykonawca może w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części, polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków prawnych. Wykonawca musi udowodnić, że realizując zamówienie będzie dysponował udostępnionymi mu zasobami, natomiast zamawiający ocenia, czy to udostępnienie rzeczywiście pozwala na wykazanie przez wykonawcę spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz bada, czy wobec tych podmiotów nie zachodzą enumeratywnie wskazane podstawy wykluczenia.

Warto podkreślić, że nowelizacja Pzp, obowiązująca od czerwca 2016 r. wprowadziła obowiązek załączania do oferty jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia („JEDZ") również dla podmiotów, na których zasoby powołuje się wykonawca w danym postępowaniu. Konsekwentnie, zgodnie z art. 22a ust. 6 Pzp, jeżeli udostępnione przez podmiot trzeci zasoby, nie potwierdzają spełniania przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu lub wobec podmiotu trzeciego zachodzą podstawy wykluczenia, wówczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10723

Wydanie: 10723

Spis treści
Zamów abonament