Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podaruj sobie badania na urodziny

24 czerwca 2017 | Impact Journalism Day | Joanna Ćwiek
Kilka razy w roku Kwiat Kobiecości organizuje akcje społeczne (na zdjęciu inauguracja ósmej edycji kampanii „Piękna, bo zdrowa” Warszawa, styczeń 2017 r.), ale o pomoc można się zwrócić zawsze.
autor zdjęcia: Weronika Jarząbek
źródło: Fotorzepa
Kilka razy w roku Kwiat Kobiecości organizuje akcje społeczne (na zdjęciu inauguracja ósmej edycji kampanii „Piękna, bo zdrowa” Warszawa, styczeń 2017 r.), ale o pomoc można się zwrócić zawsze.

Często się wydaje, że na nowotwory, zwłaszcza te kobiece, chorują osoby starsze. A młodzi, aktywni to wśród pacjentów onkologicznych nieliczne wyjątki – mówi Ida Karpińska, szefowa stowarzyszenia Kwiat Kobiecości.

Dodaje, że ona sama tak myślała, zanim nie postawiono jej diagnozy: rak szyjki macicy. – Miałam wtedy 30 lat, byłam graficzką i pracowałam w wydawnictwie – wspomina. – To żaden ewenement. Najmłodsza pacjentka z tego typu nowotworem, którą poznała, miała zaledwie 16 lat.

Po zdiagnozowaniu poważnej choroby często okazuje się nagle, że jest dużo czasu na myślenie. I Ida zrozumiała, że ma szansę na leczenie tylko dlatego, że nowotwór został u niej wykryty dość wcześnie. I tylko dlatego, że regularnie robiła cytologię. A większość kobiet w Polsce takie badania profilaktyczne zaniedbuje

Statystyki mówią same za siebie. Choć badanie to jest refundowane raz na trzy lata, aż 80 proc. kobiet z tego nie korzysta. Efekt – według danych Polskiej Unii Onkologii na 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się ten rodzaj nowotworu, połowa umiera. Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że mamy jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności (około 3 tys. osób rocznie) i umieralności w Europie. W Polsce na raka szyjki macicy umiera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10783

Wydanie: 10783

Zamów abonament