Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus musi uzasadnić dlaczego kwestionuje metodę prewspółczynnika

14 sierpnia 2017 | Podatki | Karol Szelągowski

Jeżeli organ podatkowy zamierza zakwestionować wybraną przez podatnika metodę określania prewspółczynnika proporcji VAT, to powinien uzasadnić, z jakiego powodu uważa ją za niereprezentatywną i dlaczego metoda, na którą sam się powołuje, jest w danym przypadku właściwa.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 5 lipca 2017 r. (I SA/Wr 366/17).

Gmina wykonuje zarówno czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT, do realizacji których została powołana, jak i czynności opodatkowane wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT należą m.in. zaspokajanie zbiorowych potrzeb w zakresie obrony obywateli, zieleni gminnej i zadrzewień oraz zadań realizowanych przez urząd stanu cywilnego. Do czynności opodatkowanych wykonywanych przez gminę należą z kolei m.in. dzierżawa gruntów, sprzedaż nieruchomości i oddawanie gruntów w użytkowanie wieczyste.

Czynności z tych dwóch zakresów wykonywane są w przeważającej mierze przez te same osoby. Zdaniem gminy, sposobem określania prewspółczynnika proporcji VAT jest wyrażony procentowo stosunek średniorocznego stopnia zaangażowania pracy osób wykonujących pracę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 10826

Spis treści
Zamów abonament