Pracodawcy wreszcie zdigitalizują papierowe archiwa
Przedsiębiorcy już w 2019 r. będą mogli przenieść archiwa pracownicze powstałe po 1998 r. do cyberprzestrzeni. Ta największa od lat operacja na dokumentach przyniesie firmom oszczędność 100 mln zł rocznie. tekst powstał we współpracy z firmą sage
Rząd ogłosił szczegóły długo oczekiwanego projektu, który ma umożliwić prowadzenie dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej. Po zmianach pięciokrotnie skróci się także obowiązkowy okres przechowywania tej dokumentacji – z obecnych 50 do dziesięciu lat.
W myśl zapowiadanych zmian pracodawca będzie mógł podjąć decyzję, czy w przypadku obecnie zatrudnionych osób chce prowadzić akta pracownicze w formie elektronicznej. Jeśli wybierze taki sposób, będzie musiał dokonać konwersji dokumentów dotyczących stosunku pracy na postać cyfrową.
W przypadku nowo zatrudnianych osób gromadzenie archiwów pracowniczych w formie cyfrowej będzie zaś obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców po 1 stycznia 2019 r.
Planowana przez rząd cyfryzacja dokumentacji pracowniczej to jedna z najważniejszych zmian w przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta