Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko ważny interes społeczny ogranicza użytkownika wieczystego

01 grudnia 2017 | Prawo w biznesie | Renata Krupa-Dąbrowska

Władze miasta nie mogą odmówić spółce przedłużenia prawa użytkowania wieczystego tylko dlatego, że pojawiły się roszczenia dekretowe.

Warszawski ratusz odmówił spółce akcyjnej przedłużenie prawa użytkowania gruntu w dzielnicy Mokotów na kolejne 99 lat. Powodem były roszczenia, jakie zgłosili do tego gruntu spadkobiercy przedwojennych właścicieli. Wówczas spółka zwróciła się do sądu okręgowego, by wydał wyrok zastępujący oświadczenie woli miasta, a ten przychylił się do jej wniosku.

Jest roszczenie, jest przedłużenie

Chodziło o działkę o powierzchni 1100 mkw. Spółka kupiła ją razem z budynkiem biurowym w 1992 r. Poprzednim użytkownikiem była spółka z o.o. W działach III i IV księgi wieczystej nie było żadnego wpisu o hipotece ani wzmianki o roszczeniach.

14 stycznia 2015 r. upływał termin ważności prawa użytkowania wieczystego. Dlatego spółka zwróciła się o jego przedłużenie. Powołała się przy tym na art. 236 § 2 kodeksu cywilnego.

Zgodnie z tym przepisem w ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu wieczysty użytkownik może żądać jego przedłużenia na dalszy okres od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. Z takim żądaniem może wystąpić wcześniej, jeżeli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy, aniżeli czas, który pozostaje do upływu zastrzeżonego w umowie terminu.

Odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10917

Wydanie: 10917

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament