Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Antykorupcyjne sygnały i kodeksy

01 grudnia 2017 | Prawo w biznesie | Aleksandra Berger

Projekt ustawy definiuje pojęcie sygnalisty. Ma to być osoba fizyczna lub przedsiębiorca, której/którego „współpraca z wymiarem sprawiedliwości polegająca na zgłoszeniu informacji o możliwości popełnienia przestępstwa przez podmiot, z którym jest związana umową o pracę lub innym stosunkiem umownym może niekorzystnie wpłynąć na jej sytuację życiową, zawodową, materialną".

O nadaniu i odebraniu statusu sygnalisty decydować ma prokurator. Projekt ustawy o jawności życia publicznego nie przewiduje odwołania się od jego decyzji.

Projekt ustawy o jawności życia publicznego przewiduje:

- obowiązek prowadzenia jawnego rejestru umów cywilnoprawnych,

- uregulowanie statusu tzw. „sygnalisty",

- obowiązek stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w celu przeciwdziałania przypadkom dokonywania przestępstw przez osoby działające w imieniu lub na rzecz przedsiębiorcy,

- zasady odpowiedzialności za naruszenie przepisów projektowanej ustawy.

Obowiązek wdrożenia procedur

Projekt ustawy przewiduje obowiązek przygotowania i stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w co najmniej średnich przedsiębiorstwach. Chodzi przede wszystkim o wdrożenie w firmach tzw. kodeksów antykorupcyjnych i etycznych. Zgodnie z art. 71 ust. 1 projektu ustawy, przedsiębiorca będący co najmniej średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, będzie mieć obowiązek stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w celu przeciwdziałania przypadkom dokonywania przez osoby działające w imieniu lub na rzecz tego przedsiębiorcy przestępstw, wymienionych w projekcie ustawy. Za stosowanie wewnętrznych procedur antykorupcyjnych uznawane będzie w szczególności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10917

Wydanie: 10917

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament