Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odliczenia równowartości diet – zasady oraz praktyka ZUS i fiskusa

04 stycznia 2018 | Kadry i Płace | Magdalena Lasota Łukasz Lubicz Aneta Surmiak

Mimo że pracownicy oddelegowani do pracy za granicę nie mają prawa do diet, to ich wysokość ma dla nich zasadnicze znaczenie. O wartość diet można bowiem odpowiednio obniżyć zarówno podstawę składek na ubezpieczenia, jak i przychód do opodatkowania.

Mówiąc o oddelegowaniu, które nie jest zdefiniowane w przepisach, należy odnieść się także do definicji podróży służbowej. Prawidłowa kwalifikacja wyjazdu zagranicznego jest bowiem kluczowa dla określenia konsekwencji w zakresie PIT i ZUS.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy przez podróż służbową rozumie się wykonywanie przez pracownika na rzecz pracodawcy zadania służbowego poza siedzibą pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Co do zasady, podróż służbowa ma charakter incydentalny, tymczasowy i krótkotrwały.

Oddelegowanie, w przeciwieństwie do podróży służbowej, nie jest uregulowane w polskim prawie. Z praktyki wynika, że oddelegowanie zazwyczaj trwa dłużej niż 3 miesiące. Pracownik oddelegowany jest kierowany za granicę w celu wykonywania swoich standardowych obowiązków pracowniczych. Zazwyczaj wiąże się to ze zmianą miejsca zamieszkania – często nie tylko pracownika oddelegowanego, ale też całej jego rodziny. Jednocześnie, z pracownikiem wykonującym pracę za granicą przez okres dłuższy niż 3 miesiące, należy zawrzeć nową umowę lub aneks do umowy zmieniający dotychczasowe warunki pracy (w szczególności w zakresie miejsca wykonywania pracy). Szczegółowo na ten temat pisaliśmy 16 listopada 2017 r. w artykule „Krótkie wyjazdy służbowe – kiedy podróż służbowa, a kiedy oddelegowanie"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10943

Wydanie: 10943

Spis treści
Zamów abonament