Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijne sklepy internetowe bez dyskryminacji obcokrajowców

12 stycznia 2018 | Dobra Firma

HANDEL | Nowe przepisy pozwolą klientom na zakupy w każdym sklepie internetowym w państwach Unii Europejskiej. Dla operatorów sklepów oznacza to nowe obowiązki, a być może także konieczność przebudowy stron internetowych. Michał Sałajczyk

Polscy konsumenci powszechnie stykają się z deklaracjami zagranicznych sklepów internetowych, że te nie obsługują zamówień z Polski. Bywa też tak, że złożenie zamówienia w zagranicznym sklepie jest po prostu niemożliwe, bo strona sklepu automatycznie przekierowuje klienta do „lokalnego" serwisu, o całkowicie innym asortymencie i często zupełnie innych cenach.

Organy Unii Europejskiej postanowiły zająć się tym problemem. W ramach szerokiego planu stworzenia tzw. Jednolitego Rynku Cyfrowego trwają obecnie prace nad przepisami, według których blokowanie dostępu do oferty dla klientów z innych krajów będzie zabronione.

Projektowane rozporządzenie będzie miało duży wpływ nie tylko na sytuację konsumentów, ale też na działalność polskiej branży e-commerce. Sklepy internetowe i witryny usługowe będą musiały dostosować do niego swój sposób funkcjonowania, zapisy regulaminów, a nierzadko i formułę rozliczeń podatkowych. Nowe przepisy nie dotyczą zresztą tylko sklepów – zmiany mogą odczuć także ich kontrahenci. Dziś obejmuje to firmy z praktycznie z każdej branży – i są to zarówno międzynarodowe koncerny, jak i mikroprzedsiębiorcy.

Niestety, choć nowe regulacje są niewątpliwie ważne, a ich wejście w życie planowane stosunkowo niedługo – na koniec bieżącego roku, to jednak ich ostateczny kształt nie jest jeszcze znany. Bazując jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10949

Wydanie: 10949

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament