Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej urlopu już na starcie kariery

12 stycznia 2018 | Prawo | Mateusz Rzemek

Wszyscy zatrudnieni, także ci z najkrótszym stażem, będą mieli prawo do pełnego, trwającego 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Takie zapowiedzi padły z ust dr. Liwiusza Laski, członka Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy z ramienia OPZZ. Komisja zaproponuje już niebawem nowe projekty dwóch kodeksów pracy: indywidualnego i zbiorowego.

Zmiany proponowane przez ekspertów spowodują, że z przepisów zniknie krótszy, bo trwający tylko 20 dni, urlop przysługujący osobom ze stażem nauki i pracy nie dłuższym niż dziesięć lat. Wtedy wszyscy zatrudnieni na etatach będą mieli prawo do 26 dni płatnej przerwy w pracy. Należy pamiętać, że propozycje zapisane w projekcie kodeksu będą podlegały jeszcze konsultacjom społecznym. Nie ma pewności, że przygotowane przez ekspertów zmiany zostaną zaaprobowane przez rząd. Projekty zawierają bowiem wiele nowatorskich rozwiązań. Rewolucję planowaną dla ponad 2 mln zatrudnionych na zleceniu i samozatrudnionych opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej" jeszcze w listopadzie zeszłego roku. Chodzi o to, że w nowym kodeksie pracy ma zostać zapisana zasada, w myśl której każde zatrudnienie, bez względu na jego podstawę, będzie traktowane domyślnie jak zatrudnienie na etacie.   —mrz

Wydanie: 10949

Wydanie: 10949

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament