Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabójcze oszczędności

12 stycznia 2018 | Pierwsza strona

Pacjenci rezygnują z przeszczepów. Boją się, że nie będzie ich stać na coraz droższe leki. Wolą zostać np. przy refundowanych dializach. – Trzy dni w tygodniu na oddziale dializ nie są straszne, gdy ma się perspektywę wydawania do końca życia kilkuset złotych miesięcznie na leki, bez których nie można żyć – mówi Iwona Nowik, pacjentka po przeszczepie wątroby. – Dla wielu te pieniądze to cała renta, a muszą wykupić wiele innych lekarstw.

W styczniu leki immunosupresyjne zdrożały po raz piąty. Niektóre kosztują kilkaset złotych więcej niż w zeszłym roku. Resort zdrowia tłumaczy, że dopłaty pacjentów wzrosły, bo na listę trafiły odpowiedniki leków oryginalnych i że są one równie skuteczne. Transplantolodzy uważają jednak, że organizm po przeszczepie jest na tyle delikatny, że minimalna różnica między lekiem a jego odpowiednikiem może spowodować odrzucenie przeszczepu. I apelują o obniżenie cen leków.

Eksperci przekonują zaś, że oszczędzając na lekach, resort naraża państwo na znacznie większe wydatki na leczenie powikłań. To miliony złotych.   —kek >C1

Wydanie: 10949

Wydanie: 10949

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament