Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie rozliczyć podatek, gdy czynności są wykonywane za granicą

16 kwietnia 2018 | Podatki | Katarzyna Judkowiak

Powstanie zakładu podatkowego nie przesądza automatycznie o tym, że zostało ustanowione stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej dla celów VAT i vice versa. W wielu przypadkach może się tak zdarzyć, ale nie zawsze.

Utworzenia zakładu podatkowego, który funkcjonuje w Konwencji Modelowej OECD, umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz podatkach bezpośrednich, nie należy utożsamiać ze stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej. To drugie pojęcie zostało zdefiniowane na potrzeby podatków pośrednich, w szczególności ustalania miejsca świadczenia w przypadku transgranicznego świadczenia usług.

Jest zasada...

Co do zasady usługi świadczone przez podatnika mającego siedzibę w kraju A na rzecz podatnika mającego siedzibę w kraju B (tzw. B2B) podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym siedzibę ma usługobiorca (tu: kraj B). Usługi świadczone przez podatnika mającego siedzibę w kraju A na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (m.in. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, fundacji zajmującej się działalnością statutową) z kraju B (tzw. B2C) są opodatkowane w państwie, gdzie usługodawca ma siedzibę (tu: kraj A).

...i wyjątek

Jeden z wyjątków dotyczy sytuacji, w której usługi są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub ze stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które to miejsca znajdują się w innym miejscu niż siedziba działalności gospodarczej >patrz ramka. W takiej sytuacji miejscem świadczenia, a tym samym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11028

Wydanie: 11028

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament