Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drogowy przepis na kabaret

16 kwietnia 2018 | Druga strona | Marek Kobylański

Już prawie trzy lata obowiązuje przepis, zgodnie z którym zatrzymuje się prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Kontrowersje wzbudzał jeszcze przed uchwaleniem. Bo terenem zabudowanym bywa np. pięć domów stojących wzdłuż drogi, nie tylko ulica w mieście. Czym innym jest też jazda 100 km/h w godzinach szczytu, a czym innym o wschodzie słońca, gdy często na drodze można się poczuć wręcz samotnym.

Rychło okazało się, jak nieżyciowy to przepis. Parę domów, trasa dobrze znana, warunki drogowe super. To jedziemy – 97 km/h. Ryzykujemy mandat, ale nie zatrzymanie prawa jazdy. Czy o taką poprawę bezpieczeństwa chodziło autorom przepisu? Czy mieli na celu automatyczne odbieranie uprawnień do prowadzenia auta tym, którzy pędzili z chorym do szpitala? Albo strażakom, którzy prywatnym samochodem gnali na miejsce zbiórki swojego oddziału, by wyjechać do pożaru?

Teraz ma być lepiej. Jeśli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym przekroczymy w stanie wyższej konieczności, prawa jazdy nam nie zatrzymają. Ale przepis nie przestaje być nieżyciowy – znając pomysłowość polskich kierowców, wmawiane policjantom stany wyższej konieczności zasilą niejeden kabaretowy skecz.

Czytaj także: Pasażer z zawałem uchroni przed utratą prawa jazdy

Wydanie: 11028

Wydanie: 11028

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament