Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Irytowała mnie miękkość Buzka

12 maja 2018 | Plus Minus | Eliza Olczyk
Posiedzenie prezydium OKP. Na zdjęciu od lewej: Bronisław Geremek, Aleksander Hall, Tadeusz Mazowiecki.
autor zdjęcia: Anna Pietruszko
źródło: Rzeczpospolita
Posiedzenie prezydium OKP. Na zdjęciu od lewej: Bronisław Geremek, Aleksander Hall, Tadeusz Mazowiecki.

Nie do przeskoczenia była niespójność towarzystwa wspaniałomyślnie zebranego przez związkowców. To było środowisko od Sasa do Lasa. Gdzieś na obrzeżach błąkał się odjazdowy Adam Słomka. Było też „oczko", 21 posłów, którzy regularnie głosowali przeciwko rządowi. Wszystko to mnie mierziło - mówi Aleksander Hall, minister bez teki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Plus Minus: Zasiadał pan przy Okrągłym Stole, a potem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, więc jest pan jednym z twórców III RP. Czuje się pan uczestnikiem zdradzieckiego kompromisu?

Sejm w uchwale z 2009 roku, a więc w 20. rocznicę Okrągłego Stołu, stwierdził, że było to bezkrwawe przejęcie władzy, i wyraził uznanie dla mądrości i dalekowzroczności autorów ówczesnych przemian.

Była to uchwała przyjęta przez aklamację.

Właśnie, a więc również głosami Prawa i Sprawiedliwości. Tyle że wtedy żył jeszcze Lech Kaczyński, a katastrofa smoleńska nie dzieliła społeczeństwa, tak jak obecnie. Dziś obóz rządzący niespecjalnie przyznaje się do Okrągłego Stołu, chociaż Jarosław Kaczyński zasiadał przy stoliku ds. reform politycznych, a Leszek Kaczyński, wiceprzewodniczący stolika ds. związkowych, przy którym negocjowano reaktywację NSZZ Solidarność, uczestniczył w spotkaniach na szczycie w Magdalence. Myślę, że dzisiejsza powściągliwość, a nawet wrogość części PiS wobec Okrągłego Stołu, wynika z przekazu kierowanego do własnego elektoratu, że tamto porozumienie pozwoliło zachować wpływy siłom starego systemu, a nawet, że dzięki niemu prominentni politycy minionego systemu utrzymali władzę, bo kontrolowali media i gospodarkę.

Ale jest w tym jakiś paradoks, że Polska jako pierwsza obaliła system komunistyczny, jednak wolne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11049

Wydanie: 11049

Zamów abonament