Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Latwo oskarżyć o ksenofobię

10 lipca 2018 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Niekończąca się historia zaniechań i ideologicznego myślenia.

Europejska polityka imigracyjna odsłoniła bezradność elit unijnych i ostre podziały wśród państw Unii Europejskiej. Choć kryzys migracyjny jest opanowany, nielegalna imigracja spadła o 96 proc. od 2015 r., to tli się medialnie i politycznie, bo napędza go tragedia Syrii i przemysł przemytniczy wspomagany przez rozmaite NGO. Włochy ostrzegły, że zamkną granicę, a UE się rozpadnie, bo traktaty przestaną działać. Austria żąda ochrony zewnętrznych granic Schengen, warunku utrzymania bezgranicznej Europy, a nie mechanicznej dystrybucji imigrantów.

Tylko silna władza

Szef KE Juncker zwołuje nieformalny szczyt UE ws. migracji, łamiąc formalne procesy decyzyjne, by wymusić na opornych podporządkowanie się najsilniejszym przed formalnym szczytem w końcu czerwca. Prezydent Macron odgrywa kolejny napoleoński spektakl piętnujący kraje myślące inaczej, z żądaniem nałożenia sankcji za odmowę przymusowej relokacji.

Kraje wyszehradzkie, także Litwa, Łotwa, Cypr, Portugalia, Rumunia, Irlandia i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11098

Wydanie: 11098

Spis treści
Zamów abonament