Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na wyroku Luksemburga mogą zyskać przestępcy

10 lipca 2018 | Prawo | Agata Łukaszewicz

karne | Stosowanie europejskiego nakazu aresztowania może wkrótce być bardzo ograniczone. Wszystko w rękach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. agata Łukaszewicz

25 lipca 2018 r. o godz. 11 luksemburski Trybunał odpowie na pytanie irlandzkiego sądu w sprawie przekazywania do Polski przestępców na podstawie ENA. Decyzja Trybunału może poważnie ograniczyć możliwości ściągnięcia przestępców do Polski. Europejski nakaz aresztowania bardzo chwalą karniści. Jest dużo szybszy od ekstradycji i mniej sformalizowany. Ta trwa średnio ponad 300 dni; ENA od kilku dni do kilku tygodni.

Uczymy się na błędach

W 2017 r. przy użyciu ENA najczęściej przestępców do Polski odsyłały: Wielka Brytania (622), Niemcy (394), Holandia (93) i Francja (54).

My z kolei najczęściej wydajemy podejrzanych Niemcom (142), Wielkiej Brytanii, Włochom i Belgii. Polscy prawnicy bardzo chwalą skuteczność ENA, choć zgodnie twierdzą, że prokuratorzy za często sięgają po niego w drobnych sprawach, np. o kradzież parasola, niespłaconą kartę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11098

Wydanie: 11098

Spis treści
Zamów abonament