Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udział związkowca w szkoleniu to nie czynność doraźna

02 sierpnia 2018 | Kadry i Płace | Łukasz
 Chruściel

Kilkudniowe szkolenie organizowane przez związek zawodowy w godzinach przeznaczonych na pracę nie stanowi czynności, o której mowa w art. 31 ust. 3 ustawy z 23 maja 1990 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1881).

 

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 14 grudnia 2017 r. (II PK 322/16).

Powódka była zatrudniona w jednostce budżetowej na podstawie umowy o pracę. Ponieważ otrzymywała wynagrodzenie niższe niż inne osoby na podobnych stanowiskach, wystąpiła do sądu o zasądzenie od pracodawcy odszkodowania oraz zadośćuczynienia z tytułu dyskryminacji w zatrudnieniu. Powoływała się na dyskryminację ze względu na wiek i przynależność związkową.

W trakcie zatrudnienia pracownicy zawiązał się u pracodawcy związek zawodowy, który przystąpił do Międzyzakładowej Komisji Pracowników Biura Zarządu Regionu G. Powódka reprezentowała związek zawodowy u pozwanego jako przewodnicząca. Powołała się na sytuację, w której wskazana komisja międzyzakładowa wniosła o wyrażenie zgody na jej udział w kilkudniowych szkoleniach związkowych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w ramach uprawnienia do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy ze względu na udział w czynnościach doraźnych. Pracodawca wyraził zgodę na udział, ale w ramach urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego.

Sąd rejonowy oddalił powództwo. Wskazał, że dysponując wykazem wynagrodzeń pracowników pozwanego nie dostrzegł tego typu różnic w wynagrodzeniach, by stwierdzić, że powódka była nierówno traktowana. Podkreślił, że nieznaczne różnice w wynagrodzeniu pracowników,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11118

Wydanie: 11118

Spis treści
Zamów abonament