Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady delegowania cudzoziemca bardziej klarowne

02 sierpnia 2018 | Kadry i Płace | Katarzyna Gospodarowicz


PROCEDURA | ZUS określił długo oczekiwane jasne kryteria otrzymania zaświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczeń w Polsce podczas delegowania zagranicę. Do wniosku dotyczącym obcokrajowca trzeba obecnie dołączyć certyfikat rezydencji podatkowej. Katarzyna Gospodarowicz
radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLEGAL SCHINDHELM)

- W praktyce delegowanie za granicę cudzoziemców legalnie zatrudnionych w Polsce wciąż budzi wątpliwości pracodawców. Te zasady nie są dla nich jasne.

Oczywiście, że nie są jasne. Wysyłanie naszych krajowych pracowników jest procesem złożonym, a co dopiero delegowanie cudzoziemców. W tej sytuacji trzeba zastosować kilka aktów prawnych, w tym sięgnąć również do przepisów państwa, w którym czasowo pracę będzie świadczył nasz podwładny.

- W takim razie od czego zacząć?

Od upewnienia się, że cudzoziemiec legalnie świadczy u nas pracę. Niby jest to oczywiste, ale jak pokazuje praktyka, nie do końca zrozumiałe dla wszystkich pracodawców. Po pierwsze, pracownik musi posiadać legalną podstawę zatrudnienia. Jest to oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, które jest wpisywane do rejestru prowadzonego przez powiatowe urzędy pracy, bądź zezwolenie na pracę wydawane przez wojewodę.

- Jaka jest różnica między tymi tytułami?

Zasadnicza to taka, że oświadczenie jest adresowane wyłącznie do obywateli sześciu państw, tj. Ukrainy, Republiki Białorusi, Federacji Rosyjskiej, Republiki Gruzji, Republiki Armenii, Republiki Mołdawii. Praca na oświadczeniu nie może być wykonywa przez okres dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby podmiotów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11118

Wydanie: 11118

Spis treści
Zamów abonament