Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lira w górę po decyzji banku

14 września 2018 | Ekonomia

Lira turecka zareagowała umocnieniem na czwartkową decyzję banku centralnego. Stopa benchmarkowa została bowiem podniesiona do 24 proc. z 17,75 proc., a więc bardziej, niż oczekiwano (prognoza mówiła o 22 proc.). Po południu kurs dolara spadał o 3,9 proc., a euro o 3,3 proc. Lira była najsilniejszą walutą na rynku.

Amerykańskiemu dolarowi nie pomogły w czwartek dane o inflacji konsumenckiej. Była ona niższa, niż prognozowano. Efekt? Kurs euro rósł po południu o 0,4 proc., do 1,1677 dol. Dolar był wyraźnie silniejszy (o ponad 1 proc.) tylko od argentyńskiego peso oraz brazylijskiego reala.

Stopy procentowe w strefie euro i Wielkiej Brytanii pozostały na dotychczasowym poziomie, stąd niewielki wpływ tych informacji na notowania.

Złoty pozostaje stabilny. Dolar tracił w czwartek 0,3 proc. i kosztował 3,6907 zł, a euro oscylowało przy poziomie zamknięcia z środy.

Na rynku kryptowalutowym doszło do lekkiego odbicia. Po południu bitcoin zyskiwał do dolara 3,2 proc. i kosztował 6500 dol. Pomogły mu w tym informacje, że Morgan Stanley zamierza wprowadzić do oferty cyfrowe aktywa. —pz

Wydanie: 11154

Wydanie: 11154

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament