Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłość Starego Świata

01 października 2018 | Opinie | Stanisław Gomułka
źródło: Rzeczpospolita

Pod wpływem konkurencji Chin i Indii, Rosja może się zwrócić ku Europie, 
która będzie się silnie integrować – prognozuje ekonomista.

Wieki XIX i XX przeszły do historii gospodarczej świata jako okres wyjątkowej koncentracji rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Obszar ten zamieszkiwało wówczas zaledwie 10 proc. ludności świata. Pomimo dwóch kosztownych wojen, w roku 2000 dochody bieżące i nagromadzone bogactwo w przeliczeniu na mieszkańca było na obu kontynentach ok. dziesięciokrotnie wyższe niż w innych częściach świata.

W ostatnich 30–40 latach doszło do wielkich zmian instytucjonalnych oraz polityki gospodarczej na korzyść rozwoju gospodarczego w Polsce i Europie Środkowej, ale przede wszystkim w dwóch największych pod względem populacji krajach świata – Chinach i Indiach. Atutem obydwu tych państw, jednak zwłaszcza Chin, jest długofalowe myślenie elit oraz całych społeczeństw. Wyrazem tego myślenia jest niezwykle wysoka skłonność do oszczędzania zarówno u rządzących, jak też w gospodarstwach domowych wśród zwykłych obywateli. Oszczędności krajowe w Chinach są w relacji do PKB około trzy razy wyższe niż w Polsce czy w USA. W rezultacie wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego w tych dwóch krajach poprzedni wielowiekowy trend rosnącej dywergencji (pogłębiania różnic gospodarczych – red.) w skali globalnej został zastąpiony trendem rosnącej konwergencji (zmniejszania różnic – red.). Analiza mechanizmów wzrostu gospodarczego w różnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11168

Wydanie: 11168

Spis treści
Zamów abonament