Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polską rządzi partia eurorealistyczna

19 stycznia 2019 | Plus Minus | Piotr Witwicki
Waldemar Paruch  (z lewej): „Jarosław Kaczyński jest  w Polsce symbolem uczciwości. To jest wartość, której nie posiada opozycja”
źródło: reporter
Waldemar Paruch (z lewej): „Jarosław Kaczyński jest w Polsce symbolem uczciwości. To jest wartość, której nie posiada opozycja”

Prof. Waldemar Paruch, politolog, szef Centrum Analiz Strategicznych Adam Andruszkiewicz jest charyzmatyczny. Lepiej mieć go po swojej stronie. Im więcej w obozie PiS charyzmatycznych polityków, tym większe szanse na utrzymanie władzy.

 

Czego od Trumpa nauczyło się Prawo i Sprawiedliwość?

Kampania w USA nie tyle pokazała pewne nowe zjawiska, ile je potwierdziła. Okazuje się, że można bardzo precyzyjnie zdiagnozować wyborców, do których należy dotrzeć z przekazem politycznym. Podział lewica–prawica jest ważny dla politologa, ale niekoniecznie dla wyborcy.

Jeśli nie klasyczne podziały polityczne, to co?

Takie podziały istnieją, tylko są dysfunkcjonalne w kontekście kampanii wyborczej. Błędnie zakłada się, że ci wszyscy, którzy chodzą na wybory, mają ukształtowane poglądy polityczne. W kategoriach politycznych rozumuje około 25 proc. ogółu wyborców. Zasadnicza większość głosuje z powodu nisko politycznych kryteriów. Oczywiście politycy mogą wszystko spolityzować. Tak było ostatnio z odstrzałem dzików w Polsce. Czynność istotna z powodu wprowadzania ładu w naturze w kontekście afrykańskiego pomoru świń (ASF) stała się upolityczniona.

To jest lekcja Trumpa?

Wybory amerykańskie pokazały, jak silna jest prowincja. Nie da się dziś rządzić w państwie demokratycznym, ignorując jej oczekiwania społeczne. Trumpa wybrała prowincja. I to różnokolorowa. Pozyskał nawet elektorat latynoski. Bunt amerykańskiej prowincji skanalizował się w procedurach państwa demokratycznego.

Jak ktoś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11259

Wydanie: 11259

Zamów abonament