Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Amerykanie zrozumieli, że zostali ograni

14 września 2019 | Plus Minus | Grzegorz Siemionczyk
autor zdjęcia: Stefan Maszewski
źródło: reporter

Zmiana na stanowisku prezydenta USA nie odwróci 
polityki tego kraju wobec Chin, chyba że któraś 
ze stron się podda. Tego procesu, gdy już został zapoczątkowany, nie da się zatrzymać - mówi Jacek Bartosiak, ekspert ds. geopolityki.

Rz: W 2006 r. Niall Fergusson i Moritz Schularick ukuli termin Chimeryka, nazywając tak gospodarczą symbiozę USA i Chin. Czy Chimeryka na naszych oczach odchodzi w przeszłość?

Faktycznie jesteśmy świadkami jej końca. Ta symbioza dała światu globalizację, podział pracy uzależniony od kosztów pracy, czynników geograficznych, ale też organizacji społecznej i poziomu rozwoju technologicznego. Układ był taki, że Stany Zjednoczone zajmują górne szczeble na drabinie wartości dodanej, a Chiny dolne. Przez lata był to napęd wzrostu światowej gospodarki.

Donald Trump najwyraźniej uważa, że relacja USA i Chin miała charakter pasożytniczy, a nie symbiotyczny, pasożytem zaś były Chiny.

Wzrost napędzany globalizacją nie był równy. Chiny, Singapur czy choćby Polska to kraje, które ewidentnie na tym skorzystały. Amerykanie, zajęci wojnami na Bliskim Wschodzie, przespali błyskawiczny rozwój Chin. W pewnym momencie zdali sobie sprawę, że mają one tyle pieniędzy na rozwój i badania, że mogą nie tylko prześcignąć ich pod względem PKB, ale też wyprzedzić w wyścigu technologicznym, a z czasem nawet pod względem wpływów politycznych. Do tego klasa średnia w USA, ale też we Francji i Włoszech, na globalizacji raczej straciła. To wywołało w USA resentyment, dzięki któremu moim zdaniem Trump doszedł do władzy.

Ta diagnoza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11458

Wydanie: 11458

Zamów abonament