Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciągle mi mało mej Cycoliny Z kanału TV

14 września 2019 | Plus Minus
Marlena Drozdowska zaśpiewała „Mydełko Fa” w 1991 roku. Kasetę,  z której pochodziła piosenka, nagrała wspólnie z aktorem Markiem Kondratem, późniejszym bohaterem „Psów”
autor zdjęcia: Adam Jagielak
źródło: EAST NEWS
Marlena Drozdowska zaśpiewała „Mydełko Fa” w 1991 roku. Kasetę, z której pochodziła piosenka, nagrała wspólnie z aktorem Markiem Kondratem, późniejszym bohaterem „Psów”
źródło: materiały prasowe

Monika Borys Pastisz disco polo w wykonaniu artystów wymknął się spod kontroli. Twórcy „Mydełka Fa", zamiast puścić subtelne oko do słuchaczy-
-konsumentów, przede wszystkim napędzili sprzedaż firmie Henkel.

 

„Kto mnie zna, wie, że jestem do tańca, nie do różańca.

Kto mnie zna, wie, że kocham swe ciało,

o duszę dbam mało.

Sprawdź to sam".

Kasia Ulicka, Marek Hojda, „Kto mnie zna"

Jeśli miałabym wskazać tylko jeden popkulturowy przykład, który najlepiej oddaje chaos estetyczny czasów transformacji, wybór padłby na „Mydełko Fa". Odnajdujemy w nim historię konsumpcyjnych pragnień i erotycznych fantazji oraz całkiem ważny epizod w dziejach kształtowania polskiej kwestii smaku. Piosenka powstała w 1991 roku i znalazła się na kasecie z utworami wykonywanymi przez aktora Marka Kondrata (rok później będzie on dla Polaków przede wszystkim Olgierdem z „Psów" Władysława Pasikowskiego) oraz piosenkarkę Marlenę Drozdowską, która współpracowała z kabaretem Pod Egidą. Tekst „Mydełka Fa" napisał Andrzej Korzyński, kompozytor muzyki filmowej (w tym do „Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy), pomysłodawca postaci Franka Kimono, a muzykę skomponował jego syn Mikołaj Korzyński. Piosenkę umieszczono na składance utworów, które miały być pastiszami muzyki chodnikowej i jednocześnie ironicznymi komentarzami do tego, czym żyli ówcześnie Polacy – między innymi dolarami, VHS-ami i wizją emigracji, która odmieni ich życie. W utworze „Salon marzeń" o wypożyczalni kaset wideo Drozdowska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11458

Wydanie: 11458

Zamów abonament