Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

raperski Czarny sabat

14 września 2019 | Plus Minus
Post Malone swoje uwielbienie dla rocka łączy z podziwem  dla hedonizmu gwiazd
autor zdjęcia: Brandon Bowen
źródło: Fotorzepa
Post Malone swoje uwielbienie dla rocka łączy z podziwem dla hedonizmu gwiazd

Jacek Cieślak Świat rapu oszalał na punkcie rocka. Na najnowszej płycie Post Malone'a śpiewa Ozzy Osbourne 
z towarzyszeniem gitary solowej. Polscy raperzy pod szyldem Taconafide porównali się 
z Metallicą i Led Zeppelin.

0 tym, jakie nagrania sprzedają się najlepiej na świecie, mówią fakty. W 2018 roku, jak podał Nielsen, ponad 31 proc. globalnego rynku fonograficznego należało do hip-hopu i R&B, zaś do rocka tylko 23 proc. O przewadze raperów nad rockmanami zdecydowało zwycięstwo w formacie cyfrowym, przede wszystkim zaś w portalach streamingowych. Rockowcy rządzą w segmencie CD i płyt winylowych, tyle tylko, że jest to pyrrusowe zwycięstwo, bo rynek CD akurat się kurczy. Gdy streaming urósł w 2017 r. o ponad 40 proc., tradycyjne nośniki straciły 5 proc.

Warto podkreślić, że w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się artystów 2018 roku byli raperzy lub flirtujący z rapem Ed Sheeran, Drake, Kendrick Lamar, Eminem, The Weeknd, The Chainsmokers, a na końcu stawki dwa zespoły: Imagine Dragons oraz Linkin Park.

Kolejną złą wiadomością dla środowiska rockowego jest ta, że w 2018 roku wśród najlepiej sprzedających się płyt na największym rynku świata – w Ameryce, nie było żadnej rockowej. Tym bardziej dziwi proces, który dobrze opisał w przeszłości jeden z najprzebieglejszych polityków nowożytnej Europy – Talleyrand. Był biskupem, a potem zwolennikiem rewolucji francuskiej. Wrogiem Napoleona, następnie jego ministrem. I ponownie opozycjonistą, który sygnował ustalenia kongresu wiedeńskiego. A w końcu promotorem rewolucji lipcowej 1830 roku i króla Ludwika Filipa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11458

Wydanie: 11458

Zamów abonament