Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Egzekucja w przypadku wirtualnych walut nie jest prosta

26 kwietnia 2024 | Prawo i podatki | Michał Łaskuda

Ze względu m.in. na brak krajowych regulacji prawnych dotyczących statusu kryptowalut w dużej mierze prowadzenie windykacji skierowanej przeciwko oraz z kryptowalut oparte jest na dobrej wierze dłużnika, np. wydanie nośników, haseł.

aplikant adwokacki, Kancelaria Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes

Problematyka szeroko rozumianych walut wirtualnych jest ostatnio często poruszana w debacie publicznej za sprawą zarówno popularności, jak i zagrożeń, jakie te aktywa mogą generować, w tym coraz częstych prób uniknięcia egzekucji poprzez wymianę klasycznego majątku na kryptowaluty przez dłużników.

7

I. Egzekucja kryptowaluty jako świadczenia pieniężnego

Pierwszy przypadek obejmuje zasądzenie orzeczeniem sądowym roszczenia wyrażonego w określonej kwocie pieniężnej. Egzekucja będzie wówczas prowadzona zgodnie z przepisami o egzekucji świadczeń pieniężnych. Kodeks postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) przewiduje zamknięty katalog sposobów takiej egzekucji.

Kryptowaluty nie są same w sobie wierzytelnościami pieniężnymi, ponieważ nie są prawnym środkiem płatniczym – nie pełnią roli pieniądza fiducjarnego. Z tego samego powodu nie można ich egzekwować jak waluty obcej. Niemniej jednak w celu zaspokojenia tradycyjnej wierzytelności pieniężnej możliwe jest sięgnięcie do kryptoaktywów będących częścią majątku dłużnika.

Na wstępnie należy odrzucić sposoby prowadzenia egzekucji świadczeń pieniężnych, które w sposób oczywisty nie znajdą zastosowania do rewindykacji kryptowalut – egzekucja ze statków morskich lub z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12859

Wydanie: 12859

Spis treści
Zamów abonament