Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes i samorządy. Jak zielona transformacja aktywizuje regiony

26 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Przykładem współpracy biznesu i samorządów są m.in. wciąż popularne akcje sadzenia drzew, często także z udziałem dzieci
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Przykładem współpracy biznesu i samorządów są m.in. wciąż popularne akcje sadzenia drzew, często także z udziałem dzieci

Dwie dekady członkostwa Polski w Unii Europejskiej zasadniczo zmieniły Polskę. Duże miasta i mniejsze gminy zyskały nowe oblicze w wyniku inwestycji, które zrealizowano przy wykorzystaniu środków unijnych.

Realizowanych jest coraz więcej projektów prośrodowiskowych. Wzrosła też liczba inicjatyw i aktywność lokalnych władz, biznesu i mieszkańców.

Zmiana podejścia do ochrony klimatu była zasługą wieloletnich procesów, w ramach których kierowano pieniądze unijne na konkretne projekty.

– O ile w ciągu pierwszej dekady bardzo dużo środków kierowanych było na oczyszczalnie ścieków, sieci kanalizacyjne, wodociągowe czy termomodernizację budynków użyteczności publicznej, o tyle później duże sumy trafiały np. na instalacje OZE i fotowoltaikę, przydomowe oczyszczalnie ścieków czy wymianę oświetlenia na bardziej energooszczędne – mówi Wojciech Gede, dyrektor w zespole prawno-podatkowym PwC. Z kolei na terenach gmin wiejskich zaczynano od usuwania eternitu z dachów, utylizowania folii czy opon rolniczych, z czasem doszły jednak inne cele.

– Nie można nie wspomnieć o takich programach, jak „Czyste powietrze”, udostępniających środki na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Ponadto ze źródeł unijnych finansowane są nie tylko projekty typowo infrastrukturalne, ale także związane z ochroną przyrody, jak budowa ścieżek/kładek turystycznych, ochrona unikalnych miejsc itp. – dodał. Działania wspomagane były odpowiednimi kampaniami edukacyjnymi, uświadamiającymi potrzebę, sens i cel podejmowanych inwestycji. To przyniosło wymierny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12859

Wydanie: 12859

Spis treści
Zamów abonament