Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno o mediację w sprawach dotyczących zwrotu dofinansowania

26 kwietnia 2024 | Biznes | Tomasz Picheta

Od czasu wejścia w życie przepisów przewidujących możliwość prowadzenia mediacji w postępowaniach administracyjnych, w czerwcu 2024 roku minie 7 lat. To dobry moment, by sprawdzić czy i jak ukształtowała się praktyka stosowania tych w przepisów w sprawach, których przedmiotem jest zwrot dofinansowania ze środków unijnych.

W razie stwierdzenia w projekcie unijnym nieprawidłowości polegającej na wykorzystaniu środków niezgodnie z przeznaczeniem, niezgodnie z procedurami lub pobraniu środków nienależnie lub w nadmiernej wysokości instytucja, która przyznała dofinansowanie, ma obowiązek wezwać beneficjenta do jego dobrowolnego zwrotu albo jeśli jest taka możliwość, do wyrażenia zgody na pomniejszenie nieprawidłowo wydatkowanych środków z kolejnych płatności. Stosownie do art. 207 ustawy o finansach publicznych (u.f.p.), w razie bezskutecznego upływu terminu do wykonania tego wezwania, instytucja powinna wydać decyzję określającą kwotę przypadającą do zwrotu i termin, od którego nalicza się odsetki, oraz sposób zwrotu środków.

Poszukiwanie optymalnych rozwiązań

W sprawach kończących się nałożeniem korekty finansowej i wydaniem opisanych wyżej decyzji w przedmiocie zwrotu dofinansowania ustawa o finansach publicznych w art. 67 odsyła przede wszystkim do stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.). Stosując te przepisy, zarówno organy prowadzące tego typu postępowania jak i beneficjenci, którym grozi obowiązek zwrotu środków powinni przyjrzeć się więc także zawartym w k.p.a. regulacjom dającym możliwość prowadzenia mediacji.

Zachęcać do tego może przede wszystkim art. 13 k.p.a. zgodnie z którym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12859

Wydanie: 12859

Spis treści
Zamów abonament