Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka z o.o. – zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników

26 kwietnia 2024 | Biznes | Artur Przestrzelski

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia weszły w okres sprawozdawczy, który potrwa do końca czerwca. W tym czasie powinno odbyć się zwyczajne zgromadzenie wspólników.

Zgromadzenie wspólników jest najważniejszym organem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jego prawidłowa organizacja ma istotne znaczenie dla ważności dokonywanych w jego trakcie czynności, w szczególności dla podejmowanych na nim uchwał.

Zgromadzenie wspólników – zwyczajne i nadzwyczajne

Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) wyróżnia dwie formy zgromadzenia wspólników – zwyczajne i nadzwyczajne. Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników zwołuje się w przypadkach określonych w kodeksie spółek handlowych (k.s.h.) lub umowie spółki, a także gdy organy lub osoby uprawnione do zwoływania zgromadzeń uznają to za wskazane (art. 232 k.s.h.). Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego (art. 231 § 1 k.s.h.). Zwołanie i przeprowadzenie zwyczajnego zgromadzenia wspólników jest więc obligatoryjne i musi nastąpić w każdym roku obrachunkowym. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w roku obrotowym, w którym działalność spółki przez cały czas pozostawała zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego. Wówczas zwyczajne zgromadzenie wspólników może się nie odbyć na podstawie uchwały wspólników. W takim przypadku przedmiotem obrad następnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12859

Wydanie: 12859

Spis treści
Zamów abonament