Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki pogoni za średnią krajową

02 grudnia 2000 | Publicystyka, Opinie | BW
źródło: Nieznane

Płace Dodatkowy czynnik presji inflacyjnej

Skutki pogoni za "średnią krajową"

RYS. ANDRZEJN JACYSZYN

BOHDAN WYŻNIKIEWICZ

Niektóre szkodliwe nawyki z epoki realnego socjalizmu pokutują dziesięć lat po rozpoczęciu transformacji. Zaszczepione w czasach PRL powszechne przywiązanie do pojęcia średniego wynagrodzenia w gospodarce, zwanego "średnią krajową", w istotnym stopniu hamuje tempo obniżania inflacji.

W PRL, gdzie wynagrodzenia były mało zróżnicowane posługiwanie się "średnią krajową" miało sens, w gospodarce rynkowej traktowanie jej jako punktu odniesienia jest niebezpieczne. W przyszłości przyniesie jeszcze większe kłopoty niż obecnie. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niewielka wiedza na temat rozkładu dochodów ludności w Polsce.

Wielkość średniej krajowej stanowi główny argument w naciskach pracowników na wzrost wynagrodzeń. Za punkt odniesienia bierze się więc miernik niewłaściwie pokazujący poziom wynagrodzeń i błędnie mierzący ich wzrost. Ponadto w system prawny głęboko został wbudowany mechanizm indeksacyjny oparty również na "średniej krajowej", co automatycznie wzmacnia tendencje inflacyjne.

Podstawowa wada "średniej krajowej" jako miernika wzrostu wynagrodzeń polega na tym, że jej zmiana oprócz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2179

Spis treści
Zamów abonament