Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Burza w szklance wody

15 lutego 1995 | Nauka i Technika | KK

Archeologiczna kompromitacja w Egipcie

Burza w szklance wody

Agencje podawały tę wiadomość jako "pilne": w El-Maraki, 16 km od oazy Siwa, 750 km na zachód od Kairu, odnaleziono grób Aleksandra Wielkiego. Wiadomo, że słynny wódz starożytności zmarł nagle w Babilonie w 332 roku przed Chrystusem albo na skutek malarii, albo otruty. Wedle opinii panującej w nauce, został pochowany w Aleksandrii, mieście przez siebie założonym. Jakim cudem miałby się znaleźć pod granicą libijską?

Rewelacja

Faktem jest, że Aleksander przebywał w Siwa, przeszedł inicjację w tamtejszej świątyni Amona. Toteż informacja o odnalezieniu w pobliżu oazy trzech steli kamiennych z napisami, świadczącymi o pochowaniu Aleksandra właśnie w Siwa, nie brzmiała nonsensownie. Zwłaszcza że potwierdzał ją swoim autorytetem sekretarz generalny Rady Starożytności Egiptu -- profesor Abdel Halim Nureddine. Egipski minister kultury, Faruk Hosni oświadczył, że "dokonano odkrycia na miarę grobu Tutankchamona z 1922 roku". Z Aten przybyła na miejsce oficjalna delegacja uczonych pod przewodnictwem George'a Thomasa, sekretarza generalnego w greckim ministerstwie kultury.

Kompromitacja ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 405

Spis treści
Zamów abonament