Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tam, gdzie biło serce socjalizmu

20 marca 1995 | Świat | WP

Tam, gdzie biło serce socjalizmu

Wojciech Pięciak

"W tym mieście manifestuje się socjalistyczny styl życia" -- pisał w 1959 r. partyjny dziennik "Neues Deutschland". W roku 1991 tłumnie zjechali tutaj dziennikarze, by opisać miejsce, gdzie po raz pierwszy w Niemczech oblężono i podpalono dom dla azylantów. Nazwa miasta stała się synonimem niemieckiego neofaszyzmu wyrażającego się w agresji wobec cudzoziemców.

Dziś, cztery lata po zjednoczeniu, jest jednym z największych miast dawnej NRD, którym rządzi burmistrz z Partii Demokratycznego Socjalizmu -- byłej partii komunistycznej.

Przeklęty węgiel

Hoyerswerda. 40 km od granicy z Polską, w jednej trzeciej drogi z Drezna do Berlina. Miasto położone na Górnych Łużycach, w krainie piaszczystych gleb, łagodnych wzgórz, lasów i jezior. .. Tak pięknej, że -- jak głosi stara legenda Serbołużyczan, pierwotnych, słowiańskich mieszkańców -- pejzaż ten stworzyła ręka samego Pana Boga. Ale dzieło Boskie dojrzał diabeł -- mówi legenda -- i ze złości posiał w tej ziemi jej przekleństwo: węgiel brunatny. Ten, którego wydobycie w wielkich kopalniach odkrywkowych doprowadziło do zniszczenia dziesiątków wsi serbołużyckich.

Do lat 50. Hoyerswerda (serbołużycka Wojerecy) była sennym, 6-tysięcznym miasteczkiem. Założona w XIII...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 433

Spis treści
Zamów abonament