Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W oczach obcego

05 czerwca 1993 | Plus Minus | SM

Z dokumentów francuskiej bezpieki -- o Polakach w czasie I wojny światowej

W oczach obcego

Stefan Meller

W czasie Konferencji Pokojowej po zakończeniu pierwszej wojny światowej odbyło się przyjęcie, na którym Georges Clemenceau zachęcał Ignacego Paderewskiego do wychylenia kieliszka wódki. Paderewski odmówił. Na to Clemenceau, zdziwiony: "A u nas powiada się -- pić jak Polak! ". Paderewski uśmiechnął się i odpowiedział: "Proszę się nie przejmować. U nas powiada się >>grzeczny jak Francuz<< i, jak pan widzi, ani z jednego, ani z drugiego powiedzenia nic nie wynika".

Stereotyp na temat innego narodu należy do sfery pamięci zbiorowej, doświadczenia indywidualnego (niezwykle w szakże podatnego na to, co zrodziło się w micie pamięci zbiorowej) i rodzi się z w ielu rzeczy w ażnych oraz błahych. Stereotyp ów jest na ogół mało skomplikowany i usiłuje być jednorodnie pozytywny bądź negatywny.

I oto w anegdocie widzimy od razu, w jaki sposób stereotypy funkcjonują, ale też i jak umierają.

Portret Polaka

Polska emigracja w e Francji pojawiła się od schyłku osiemnastego wieku. Napływała falami, których rytm wyznaczały nasze narodowe katastrofy. Największa grupa Polaków przybyła do Francji po klęsce powstania listopadowego. Ta liczna polska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 53

Spis treści
Zamów abonament