Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Absolwent na zasiłku

24 czerwca 1995 | Kraj | AF

Szkolnictwo jest nadal największym "producentem" bezrobotnej młodzieży

Absolwent na zasiłku

Aleksandra Fandrejewska

Bez mała co trzeci człowiek bez pracy zarejestrowany w urzędzie nie ma skończonych 24 lat. W tej liczącej ponad dziewięćset tysięcy grupie są tacy, którzy bezrobotni są od czterech lat. Ich profesją jest bycie bez pracy. Zdaniem Leona Greli, kierownika Krajowego Urzędu Pracy, absolwenci, młodzi i starzy ludzie, kobiety i mieszkańcy wsi są dyskryminowani przez pracodawców. Wielu z tych, którzy zatrudniają ludzi, najchętniej przyjmuje do pracy młodych, silnych mężczyzn godzących się na pracę "na czarno".

W ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu istnieje zapis, na podstawie którego rząd może w określonych regionach kraju (tam, gdzie bezrobocie nie jest wysokie) zdecydować o skróceniu do 6 miesięcy czasu wypłacania zasiłków dla bezrobotnych. Jak dotąd nie skorzystano z tej możliwości. Zdaniem pracowników urzędów pracy w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków i Katowice, sytuacja na rynku pracy jest na tyle dobra, że można by skorzystać z tej ustawowej propozycji. A podjęcie takiej decyzji jest ważne i potrzebne nie tyle z powodów ekonomicznych, ile społecznych i motywacyjnych.

Świadczenie dla bezrobotnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 513

Spis treści
Zamów abonament