Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orzeł Biały --700 lat w herbie

24 czerwca 1995 | Plus Minus | LP

Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

Orzeł Biały --700 lat w herbie

Leszek Pudłowski

26 czerwca 1295 roku książę wielkopolski Przemysł II został koronowany w Gnieźnie przez arcybiskupa Jakuba Świnkę na króla Polski. Dokładnie w siedem wieków później, 26 czerwca 1995 roku otwarta zostanie na Zamku Królewskim w Warszawie wielka wystawa "Orzeł Biały -- 700 lat herbu państwa polskiego". Skąd ta zbieżność dat?

Wiadomo wszak, że to już Lech zakładając stolicę w Gnieźnie zdecydował, że herbem Polski będzie Orzeł Biały, a Piastowie od prawieków używali znaku Orła jako herbu dynastii.

Niestety, źródła historyczne nie potwierdzają tych legendarnych przekazów. Herby zaczęły powstawać w Europie około połowy XII wieku. Nie można zatem odnosić początków jakiegokolwiek herbu do czasów wcześniejszych (choć jeszcze w zaraniu naszego wieku niektórzy badacze doszukiwali się genezy polskich znaków rycerskich w czasach przedchrześcijańskich) . Także znak Orła na pieczęciach książąt piastowskich pojawił się nie od razu i nie wyłącznie. Władcy dzielnicy wielkopolskiej w XIII wieku umieszczali na swych tarczach bardzo różne przedstawienia: trzy lilie, trzy poprzeczne pasy, wspiętego lwa czy orła z przepaską w kształcie księżyca, zaś książęta kujawscy używali połowy orła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 513

Spis treści
Zamów abonament