Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Feminizm, realizm i niezależność

24 czerwca 1995 | Plus Minus | JD

Po festiwalu filmowym Złoty Golem w Pradze

Feminizm, realizm i niezależność

Janusz Drzewucki

Jedną z barwniejszych legend czeskiej stolicy jest legenda Golema. Nic więc dziwnego, że właśnie Złoty Golem był główną nagrodą zorganizowanego po raz pierwszy nad Wełtawą -- i od razu z wielkim rozmachem -- Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Podczas festiwalu -- od 9 do 17 czerwca -- posągi Złotego Golema stały niemal na każdym praskim rogu, na placu Wacława, na rynku Starego Miasta, przy stacji metra Malostranska.

Na placu Wacława ustawiono ponadto scenę, na której -- w programie "Spotkania pod Golemem" -- koncertowały popularne miejscowe zespoły jazzowe Metropolitan Jazz Band i Steamboat Stompers.

Praska legenda

Jak głosi legenda, Golema stworzył z mułu i gliny słynny XVI-wieczny praski rabin LöwBen Becalel, alchemik i astronom cesarza Rudolfa II. Golem został powołany do życia po to, aby bronić Żydów, zamieszkujących dzielnicę Josefov przed prześladowaniami. Siły miał ponad ludzką miarę, ale niestety nie umiał mówić ani myśleć. Wkrótce oszalał i trzeba go było unicestwić. Na kanwie tej legendy austriacki pisarz Gustaw Meyrink napisał powieść tak właśnie zatytułowaną -- "Golem" (1915) , która wkrótce doczekała się dwóch ekranizacji. Najpierw niemej w roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 513

Spis treści
Zamów abonament