Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Polsce i na antypodach

26 lipca 1995 | Kultura | JW

W Polsce i na antypodach

Ostatnia rozmowa prof. Jerzego Toeplitza z "Rzeczpospolitą"

Kogo z twórców kina niemego znał pan osobiście?

Wielu. Wspomnę tylko niektórych. Był wśród nich Pudowkin. Przyjeżdżał do Warszawy. Sprawiał wrażenie zaabsorbowanego sobą. Więcej mówił o sobie niż o swojej twórczości. Poznałem Kozincewa, którego uważam za jednego z najwybitniejszych twórców kina radzieckiego. Rene Clair pokazał mi klucz do poezji francuskiego kina niemego i początków dźwiękowego. Jak większość artystów, którzy są twórcami i szlachetnymi ludźmi był przychylnie nastawiony do świata. Bezpośrednich w kontaktach, otwarty.

Pamiętam spotkania z De Sicą. Vittorio De Sica zaczynał jeszcze jako aktor kina niemego. Poźniej był jednym z twórców włoskiego neorealizmu. Pokazywał realia Włoch; niełatwe zwykłe życie zwykłych ludzi.

Miałem również rodzinny epiozod w kinie angielskim -- mój brat wyprodukował z Kordą "Henryka VIII", zanim założył także własną wytwórnię.

A w Polsce ?

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 540

Spis treści
Zamów abonament