Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

26 lipca 1995 | Prawo | LW

Informacje

18 NR 172 (4125) 26 lipca 1995PRAWOCODNIA

Dokończenie 17

Co najwyżej można mówić o autonomii kościołów izwiązków religijnych wobec państwa, a nie odwrotnie.

Godność osobowa

Przyjęty już przez KKZN rozdział II przyszłej konstytucji "Prawa, wolności i obowiązki człowieka i obywatela" dzieli się na sześć podtytułów: zasady ogólne, prawa i wolności osobiste, prawa i wolności polityczne, prawa i wolności ekonomiczne, socjalne i kulturalne, środki ochrony praw i wolności oraz obowiązki. Pierwsze jego trzy artykuły dotyczą fundamentalnych zasad: godności, wolności i równości wobec prawa.

Zasadę godności sformułowano następująco: "Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka jest nienaruszalna. Jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych" (art. 20) .

W literaturze o prawach człowieka wyróżnia się dwojakiego rodzaju pojmowanie godności człowieczej: jako godność osobowa -- związana z istotą człowieczeństwa, istniejąca niezależnie od własnego lub cudzego postępowania, oraz jako godność osobowościowa -- zależna od własnego postępowania i uznania w oczach innych.

Art. 20 projektu konstytucji mówiąc o przyrodzonej i niezbywalnej godności, precyzyjnie określił, iż dobrem chronionym jest godność osobowa. Zarzuca się art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 540

Spis treści
Zamów abonament