Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Książęta w mitrach i tunikach,

09 października 2007 | Władcy Polski | Michał Mackiewicz

Podczas oficjalnych ceremonii wyróżniali się nasi książęta reprezentacyjnym strojem oraz insygniami i atrybutami władzy. O ich wizerunku najpełniej informują nas pieczęcie i monety, mimo iż przedstawienia są często schematyczne i niedokładne.

Do ważnych książęcych atrybutów, które w równej mierze spełniały funkcję użytkową i ideową oraz symboliczną, należały: miecz, włócznia-proporzec, korona, hełm, mitra książęca, strój książęcy, medalion, tron, pas rycerski i ostrogi, podnóżek, tarcza, różdżka sprawiedliwości. Z nich wszystkich najważniejsza była bez wątpienia książęca mitra (mitra to po łacinie czapka). Składała się z obręczy i dwóch wychodzących z niej kabłączków przecinających się pod kątem prostym. Obręcz i kabłączki wykonywano najczęściej ze szlachetnego metalu i wysadzano drogimi kamieniami. Mitra była zawsze podbita drogocenną tkaniną i pokryta haftami oraz drogimi kamieniami. Czasami w miejscu przecięcia się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7833

Spis treści

Aktywacja

Nauka i Technika

Zamów abonament