Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak założyć firmę w Szwajcarii

09 października 2007 | Dobra firma | Anna Grabowska

Polskie firmy zwykle rejestrują się w Szwajcarii nie po to, żeby prowadzić tam faktyczną działalność gospodarczą, ale żeby korzystać ze szczególnie niskich podatków. Dla mniejszych przedsiębiorstw, a nasze inwestycje w szwajcarskich warunkach przeważnie do takich właśnie należą, dodatkową atrakcją są rozmaite ulgi podatkowe wprowadzane przez władze kantonów

Polskie inwestycje w Szwajcarii są niewielkie, a te, które się utrzymują, kierowane są do ostatecznego odbiorcy. Pośrednictwo prawie nie istnieje. Największym polskim przedsiębiorcą na szwajcarskim rynku jest firma Bioton, producent insuliny.

Formy działalności

Działalność gospodarcza w Szwajcarii może być prowadzona w formie: spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółki córki, oddziału podmiotu zagranicznego albo samozatrudnienia.Dla małych i średnich przedsiębiorstw najlepszym rozwiązaniem są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto też pamiętać, że posiadanie przez cudzoziemca firmy na terenie Szwajcarii nie oznacza automatycznego uzyskania w niej miejsca pracy bądź zezwolenia na pobyt. Szczególnie problematyczna może się okazać pierwsza z tych kwestii, jako że pierwszeństwo w zatrudnieniu w Szwajcarii mają obywatele tego państwa, a w następnej kolejności – starej Unii.

Spółki osobowe i kapitałowe

W Szwajcarii znacznie łatwiej jest założyć spółkę osobową niż kapitałową. Trwa to krócej, koszty są niższe, przepisy mniej skomplikowane, członkowie spółki mogą sami przejąć funkcje jej organów.Spółki osobowe mają jednak pewne wady. Odpowiedzialność udziałowców jest nieograniczona, a udziały trudno przenieść na inną osobę. Wszyscy udziałowcy muszą być imiennie wpisani do rejestru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7833

Spis treści

Aktywacja

Nauka i Technika

Zamów abonament